ثبت نام
حساب کاربری
انتخاب زبان : English
امروز : 1399/05/16

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛

تقویت باورهای دینی و ملی از رهگذر قصه‌ها محقق می‌شود

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر این‌که تقویت باورهای دینی و ملی از رهگذر قصه محقق می‌شود، گفت: کودکان و نوجوانان از سرمایه‌های اجتماعی هستند.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی قصه گویی، علی اصغر موسوی کیا در مراسم اختتامیه مرحله استانی بیست و یکمین مسابقه بین‌المللی قصه‌گویی در بیرجند اظهار داشت: کودکان و نوجوانان از مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی هر جامعه محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که قصه‌گویی یک تلاش، ممارست و تمرین هنرمندانه در قالب کلام برای رشد کودک است، افزود: امروز متخصصان زیادی در حوزه کودک در حوزه‌های نمایش، ادبیات، شعر، قصه و ... فعالیت می‌کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و  فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: امروز بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که تربیت و آموزش کودک قبل از تولد قابل تحقق است.

موسوی کیا ادامه داد: اگر نگاه عالمانه‌ای به این حوزه داشته باشیم می‌توانیم انسان‌های خلاق، مخترع، مبتکر با مطالعات اجتماعی خاص را برای زندگی آینده تربیت کنیم.

وی با اشاره به این‌که در فرهنگ کهن ایران قصه جایگاه بسیار والایی دارد، ادامه داد: سنت حسنه پیشینیان را که نسل به نسل نقل و به ما رسیده است را باید در قالب قصه احیا کنیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و  فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: با نگاهی به قرآن، معجزه الهی در می یابیم که یک سوم آن قصه ها «داستان حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت یوسف و ....» است که موجب تعالی، رشد و هدایت انسان ها می‌شود.

موسوی کیا در بخش دیگری از سخنانش به فواید قصه‌گویی هم اشاره کرد و گفت: قصه، قدرت کلام و تفکر را بالا می‌برد و قدرت بیان، تخیل و فضاسازی ذهنی را در کودکان ارتقا می‌دهد.

وی افزود: برخی از مضامین والای انسانیت از قبیل عدل، مبارزه با ظلم، رعایت حقوق اجتماعی، جوانمردی، پایمردی و حق و حقیقت را باید در قالب قصه‌ها به کودکان منتقل کرد.

وی با اشاره به این‌که عبرت گیری یکی از مهم‌ترین فواید شنیدن قصه است، افزود: آشنایی با زندگی بسیاری از بزرگان و دانشمندان، ارتقای مهارت‌های زندگی و گوش دادن و تقویت باورهای دینی و ملی از رهگذر قصه‌ها محقق می‌شود.