ثبت نام
حساب کاربری
انتخاب زبان : English
امروز : 1398/03/30

با حضور مجری صدا و سیمای مرکز خلیج‌فارس برگزارشد؛

نخستین انجمن قصه‌گویی اعضای کانون پرورش فکری بندرعباس

همزمان با فراخوان بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انجمن قصه‌گویی بندرعباس راه‌اندازی شد. به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کانون هرمزگان، نخستین انجمن قصه‌گویی کانون با حضور بی‌بی فاطمه ساحلی‌زادگان مجری مرکز خ

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی قصه گویی، نخستین انجمن قصه‌گویی کانون با حضور بی‌بی فاطمه ساحلی‌زادگان مجری مرکز خلیج‌فارس و اعضای نوجوان مراکز بندرعباس در مجتمع فرهنگی هنری آفرینش کانون برگزارشد.

ساحلی‌زادگان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بیست و یکمین جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: روزگاری نه چندان دور، مادربزرگ، بچه‌ها را دور خود جمع می‌کرد و با آب‌وتاب برای بچه‌ها قصه می‌گفت.

وی افزود: فلسفه‌ی تولد قصه‌ها به نیاز انسان برای ارتباط با دیگران برمی‌گردد. انسان در قصه‌ به آرزوی دست‌نیافتنی خود در واقعیت دست می‌یابد.

این مجری توانمند صدا و سیمای مرکز خلیج‌فارس راز ماندگاری قصه‌ها را سرگرم شدن مخاطبان دانست و گفت: قصه‌گو با بهره‌گیری از شگردهای روان‌شناسانه مخاطب خود را درگیر می‌کند وقتی قصه‌ای را می‌شنویم یا می‌خوانیم کلامی که در واژه‌ها نهفته است، در ذهن ما تبدیل به تصاویر ذهنی می‌شود و قصه تخیل را می‌سازد برای همین است که همه از شنیدن قصه لذت می‌برند و باعث ماندگاری آنی هنر می‌شود.

ساحلی‌زادگان مهم‌ترین دست‌آورد جشنواره‌ی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان احیای این سنت و هنر فراموش شده عنوان کرد.

نعیم اسدی کارشناس مسؤول فرهنگی هنری و ادبی کانون هرمزگان در این جلسه ضمن بیان تاریخچه‌ی قصه‌گویی به بیان ویژگی‌های قصه‌گو پرداخت و گفت: قصه‌گویی یک هنر است و یک قصه‌گو باید تشنه‌ی گفتن، شنیدن و یادگرفتن باشد.

وی افزود: انتخاب یک قصه نخستین نکته‌ای است که قصه‌گو باید به آن توجه داشته باشد، انتخاب داستان باید مناسب سن مخاطب انتخاب شود.

اسدی در ادامه ویژگی قصه‌گو واهداف قصه‌گویی را عنوان کرد و گفت: قصه‌گویی به عنوان یک ابزار تربیتی می‌تواند در فرایند یاددهی و یادگیری نقش مهمی داشته باشد.

در ادامه ناهید پذیرایی کارشناس فرهنگی و دبیر جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی هرمزگان به نقش قصه‌گویی در ترویج فرهنگ مطالعه و توسعه کتاب‌خوانی نیز اشاره کرد و گفت: هر قصه منبعی دارد که یا از ادبیات شفاهی و یا ادبیات مکتوب نشات می‌گیرد.

وی هدف از برگزاری انجمن‌های قصه‌گویی را کشف، پرورش، معرفی خلاقیت و استعداد اعضای فعال و معرفی چهره‌های کانونی به جامعه دانست و گفت: جذب و پایدارسازی اعضای نوجوان و بهره‌گیری از استعدادها و توانایی‌های نوجوانان و رشد خلاقانه توانمندی‌های فردی و گروهی اعضا از دیگر اهداف برگزاری انجمن‌ها می‌باشد.

گفتنی است انجمن قصه‌گویی کانون پرورش فکری قرار است در هرماه یک بار با حضور اساتید و اعضای نوجوان کانون در مجتمع فرهنگی هنری آفرینش بندرعباس واقع در خیابان آیت‌الله غفاری برگزار می‌شود.